Druk cyfrowy rydułtowy

Druk cyfrowy

Dzięki rozwojowi nowomodnych technologii specjalizacja drukarska przeżywa prawdziwy renesans. Pozwalają one na zdobycie w dużej mierze większej jakości wydruku niż w przypadku tradycyjnie funkcjonujących drukarek lub ploterów.
Druk cyfrowy zezwala też na wykonanie zleceń praktycznie „od ręki”. Jest to możliwe dzięki skróceniu fazy przygotowywania do druku. Materiały do drukowania dostarczane są w postaci danych cyfrowych. Nie trzeba przygotować formy drukowej ani wykonywać druków próbnych – pierwsza odbitka, która zejdzie z maszyny jest już odbitką nakładową.
Najpopularniejszą metodą druku cyfrowego jest drukowanie elektrofotograficzne, inaczej laserowe. Polega ona na przerobieniu danych wejściowych na „ramkę”, a więc zestaw danych rastrowych obejmujący informację o drukowanym obrazie. Później modulowana jest wiązka laserowa. Oświetla ona naładowany elektrostatycznie receptor pokryty materiałem światłoczułym. Następnie specjalny proszek barwiący (toner) przemieszany z ferromagnetykiem przybliżany jest do powierzchni receptora i przykleja się do niego w miejscach naświetlonych laserem. Końcowym etapem jest przeniesienie proszku barwiącego na zadrukowywaną nawierzchnię – najczęściej różne warianty papieru.
Jedną z największych zalet druku cyfrowego jest ogromna jakość – widoczna zarówno w przypadku zwyczajnego czarnego tekstu, jak i kolorowego druku.


Możliwość komentowania jest wyłączona.